Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
PÄRLCOLLIER, delvis förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,0-9,0 mm, karvad rubin och smaragd, fasetterade tanzaniter och smaragd, längd ca 45 cm, vikt 65,9 g, ej knutet.
ARMBAND, sterlingsilver, cabochonslipade tanzaniter, längd ca 17-19 cm, vikt 10,9 g.
ARMBAND, sterlingsilver, ovalslipade tanzaniter, längd ca 19-22 cm, vikt 6,0 g, tanzaniter med nagg.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, tanzaniter, clips med stift, vikt 8,3 g, tanzaniter med skador och nagg.
SKÅL, silver, invändigt förgylld, 2 hänklar, grodonnerad, barock stil, tyska stämplar, höjd 10 cm, längd 23,5 cm, vikt 414,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, delvis förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, barocka, turmaliner, stift, vikt 12,4 g.
SMÖRGÅSKNIVAR, 6 st, silver, modell Olga, GAB, Stockholm/Eskilstuna 1900-talets mitt, längd 17,7 cm, totalvikt 202,0 g, blad i stål, ask.
LJUSSTAKAR, ett par, tvåarmade, Fisher Sterling, USA, höjd 10,5 cm, längd 20 cm, fylld botten, totalvikt 649,1 g, små bucklor.
SKÅL, sterlingsilver, hamrad yta, Hans Wigardt, Stockholm 1976, höjd 5 cm, diameter 11,5 cm, vikt 208,2 g.
LJUSSTAKE, silver, mjukt kvadratisk, vågbandsbård, GAB, Stockholm 1964, höjd 13,5 cm, fylld botten, vikt 234,2 g.
RING, delvis förgyllt sterlingsilver, cabochonslipad rosenkvarts, stl 18 mm, vikt 14,4 g, rosenkvarts med inneslutningar som når ytan.
RING, delvis förgyllt sterlingsilver, cabochonslipad rosenkvarts, turmaliner och ametister, stl 17,75 mm, vikt 12,5 g.
RING, delvis förgyllt sterlingsilver, karvad ametist, limekvarts, blå paste, stl 18,75 mm, vikt 22,4 g.
RING, oxiderat sterlingsilver, cabochonslipade tanzaniter, stl 18 mm, vikt 15,4 g, inneslutningar som når ytan.