Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,25 ctv, TW/VS, stift, vikt 1g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, tanzanit, briljanter, mått 2 cm x 0,5 cm, längd 45,5 cm, vikt 5,5 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 1,9 g, två stora naturaler invid rondisten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P2, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, mittstenen med spricka på paviljongen.
RING, 18K vitguld,cabochonslipad månsten, 4 åttkantslipade diamanter 0,07 ctv enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g,
BROSCH, 18K vitguld, 3 smaragder, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, diameter 23 mm, vikt 5,0 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
ENGELBERT, pärlcollier, odlade pärlor 5,6-9 mm, lås 18K guld, pärla, Stigbert för Engelbert Stockholm 1967, längd 52,5 cm.
RING, 18K vitguld, briljanter 0,75 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, mittsten 0,35 ct, sidostenar 0,40 ctv, mittsten nagg på kulett och på rondist, flera sidostenar med nagg, vikt 4,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 40 cm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 19 mm, vikt 4,9 g, stift.
RING, 18K vitguld, svarta diamanter, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g, några diamanter trasiga.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, bestrålade briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stift, vikt 0,9 g, en snurrebuss i silver.
STRÖARE, ett par, silver, kvinnlig fåraherde, tyska stämplar, höjd 11,5 cm, totalvik 180 g, bucklor.
GUNNAR FAHLSTRÖM, armband, 18K guld, rund ankarlänk, 9 berlocker, längd 18 cm, vikt 16,1 g, ena berlocken är bucklig.