Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
HÄNGE MED KEDJA, silver, fyra vita fasetterade stenar, höjd 4 cm, Finland, kedjans längd 49 cm, vikt 12 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 5,45 mm, lås i silver med odlad pärla och paste, längd 42 cm.
BROSCH, 18K guld, sockertoppslipad ametist, längd 2,8 cm, GD&Co, Malmö 1953, vikt 4,1 g.
HELALLIANS, 18K vitguld, briljanter ca 1,98 ctv, W-TCR/P, stl 17,25 mm, några diamanter är skadade, vikt 4,4 g.
SKÅL, sterlingsilver, på rund fotring, blomdekor, S. Kirk & Son Inc, Baltimore 1925-1932, höjd 8,5 cm, diameter 15,9 cm, vikt 204,0 g.
Silver Fat
SKÅLFAT, sterlingsilver, näckrosblad, på tre fötter, Mexico, höjd 6,5 cm, bredd18 cm, vikt 284,7 g.
SKÅL, sterlingsilver, på tre fötter, blomdekor, S. Kirk & Son Inc, Baltimore 1925-1932, höjd 7,5 cm, diameter 16 cm, vikt 211,6 g.
Silver Fat
CIGARRFAT, silver, hamrad yta, på rund fotring, Harry Lagerström, Enköping 1965, höjd 3,5 cm, längd 15 cm, vikt 241,1 g, monogram.
HÄNGE, 14K guld, odlad pärla 7,1 mm, Alppikulta Oy, Helsingfors 1964, höjd 38 mm, vikt 3,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade pärlor 7,5 mm, Alppikulta Oy, Helsingfors, höjd 28 mm, stängbara krokar, vikt 4,2 g.
PÄRLRING, 14K guld, odlad pärla 7,8 mm, Aleppikulta Oy, Helsingfors 1962, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/SI2, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
TESIL, silver, på fyra fötter, pressad blomdekor, tyska stämplar, höjd 7 cm, totalvikt 116,3 g.
Silver Kaffeservis
SOCKERSKÅL & GRÄDDKANNA, silver, med lock, hamrad yta, Löfman för K.G. Markströms Guld AB, Uppsala 1971, höjd 5,5-7 cm, totalvikt 223,8 g.
GEORG JENSEN, årsskedar, 7 st, förgyllt sterlingsilver, årtal 1973 (2st), 1974 (2 st), 1975, 1978, 1991, totalvikt 319,6 g, 3 st etuier.