Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade svarta diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, höjd 30 mm, vikt 2,8 g, stift.
SKÅL, på fot, silver, invändigt förgylld, godronnerad, GAB, Stockholm 1920, diameter 29 cm, höjd 21,5 cm, vikt 950 g, sliten förgyllning.
C.G. HALLBERG, skål med glasinsatts, silver, jugend, Stockholm 1912, diameter 23 cm, höjd 24 cm, silvervikt 790 g, nagg på glasinsattsen.
BÄGARE, silver, godronnerad fot, vågband, Eric Råström, Stockholm 1955, diameter 12,5 cm, höjd 20 cm, vikt 514 g.
6 CHAMPAGNEKUPOR, sterlingsilver, invändigt förgyllda, fauner på genombruten fot, meanderbård, Pedro Durán, Spanien, diameter 10 cm, höjd 12 cm, vikt ca 200 g styck, fem av dem inplastade.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, kanna, sockerskål, gräddkanna, sockerskål och gräddkanna invändigt förgylld, Aruan Kultaseppä, Turku 1977, vikt 585,5 g.
TAPIO WIRKKALA, bägare, silver, hamrad, Kultakeskus, Tavastehus 1974, diameter 6,5 cm, höjd 7,5 cm, vikt 188,6 g.
REY URBAN, tumlare, sterlingsilver, hamrad, Stockholm 1975, diameter 6 cm, höjd 5 cm, vikt 96,4 g. (d)
REY URBAN, bägare, sterlingsilver, Stockholm 1960, diameter 5 cm, höjd 4,5 cm, vikt 36,6 g. (d)
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, räfflade kolonner, höjd 14 cm, fylld botten, totalvikt 351,2 g.
SALT & PEPPAR, två kar och en skål med sked, sterlingsilver, emalj, Meka, Danmark, vikt 72,3 g, små bucklor och emaljskada på skeden.
Smycken Brudkrona
ARVO SAARELA, brudkrona, sterlingsilver, syntetiska spineller, Enköping 1967, innerdiameter 55 mm, höjd 60 mm, vikt 63,6 g.
Smycken Brudkrona
ALTON, brudkrona, silver, Carl Erik Palmberg, Falköping 1968, innerdiameter 85 mm, höjd 50 mm, vikt 70,0 g.
Smycken Brudkrona
ALTON, brudkrona, silver, Falköping 1947, innerdiameter 40 mm, höjd 85 mm, vikt 44,8 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, granater, kalcedoner, Tore Eldh, Ceson, Göteborg 1961, innerdiameter 55 mm, höjd 95 mm, vikt 72,0 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, sterlingsilver, ametister, Ingemar Eklund Silversmide, Stockholm 2002, innerdiameter 50 mm, höjd 95 mm, vikt 80,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,77 ct enligt gravyr, ca TCr/SI2, stl 17 mm, vikt 2,9 g, diamanten har slipad kulett samt en inverterad natural.