421 - 440 av 593
1...212223...30 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade svarta diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, höjd 30 mm, vikt 2,8 g, stift.

Utrop: 4 200 kr

ARMBAND, 18K guld, pansar, Balestra, bredd ca 10 mm, längd 18 cm, vikt 48,5 g.

Utrop: 31 500 kr

SKÅL, på fot, silver, invändigt förgylld, godronnerad, GAB, Stockholm 1920, diameter 29 cm, höjd 21,5 cm, vikt 950 g, sliten förgyllning.

6 600 kr

Utrop: 7 200 kr

C.G. HALLBERG, skål med glasinsatts, silver, jugend, Stockholm 1912, diameter 23 cm, höjd 24 cm, silvervikt 790 g, nagg på glasinsattsen.

Utrop: 6 600 kr

BÄGARE, silver, godronnerad fot, vågband, Eric Råström, Stockholm 1955, diameter 12,5 cm, höjd 20 cm, vikt 514 g.

Utrop: 4 000 kr

6 CHAMPAGNEKUPOR, sterlingsilver, invändigt förgyllda, fauner på genombruten fot, meanderbård, Pedro Durán, Spanien, diameter 10 cm, höjd 12 cm, vikt ca 200 g styck, fem av dem inplastade.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, silver, kanna, sockerskål, gräddkanna, sockerskål och gräddkanna invändigt förgylld, Aruan Kultaseppä, Turku 1977, vikt 585,5 g.

Utrop: 4 500 kr

TAPIO WIRKKALA, bägare, silver, hamrad, Kultakeskus, Tavastehus 1974, diameter 6,5 cm, höjd 7,5 cm, vikt 188,6 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

REY URBAN, tumlare, sterlingsilver, hamrad, Stockholm 1975, diameter 6 cm, höjd 5 cm, vikt 96,4 g. (d)

900 kr

Utrop: 900 kr

REY URBAN, bägare, sterlingsilver, Stockholm 1960, diameter 5 cm, höjd 4,5 cm, vikt 36,6 g. (d)

Utrop: 450 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, räfflade kolonner, höjd 14 cm, fylld botten, totalvikt 351,2 g.

1 100 kr

Utrop: 550 kr

SALT & PEPPAR, två kar och en skål med sked, sterlingsilver, emalj, Meka, Danmark, vikt 72,3 g, små bucklor och emaljskada på skeden.

700 kr

Utrop: 650 kr

Smycken Brudkrona

ARVO SAARELA, brudkrona, sterlingsilver, syntetiska spineller, Enköping 1967, innerdiameter 55 mm, höjd 60 mm, vikt 63,6 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

Smycken Brudkrona

ALTON, brudkrona, silver, Carl Erik Palmberg, Falköping 1968, innerdiameter 85 mm, höjd 50 mm, vikt 70,0 g.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

Smycken Brudkrona

ALTON, brudkrona, silver, Falköping 1947, innerdiameter 40 mm, höjd 85 mm, vikt 44,8 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, granater, kalcedoner, Tore Eldh, Ceson, Göteborg 1961, innerdiameter 55 mm, höjd 95 mm, vikt 72,0 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, sterlingsilver, ametister, Ingemar Eklund Silversmide, Stockholm 2002, innerdiameter 50 mm, höjd 95 mm, vikt 80,5 g.

2 300 kr

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,77 ct enligt gravyr, ca TCr/SI2, stl 17 mm, vikt 2,9 g, diamanten har slipad kulett samt en inverterad natural.

Utrop: 9 900 kr

MIKIMOTO, brosch, 14K guld, odlade pärlor, mått 34 x 30 mm, vikt 6,1 g.

3 200 kr

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, solsten, höjd 70 mm, vikt 12,1 g, stift.

4 300 kr

Utrop: 4 500 kr