Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct, TW(G)/VS1, Inskription på rondisten GIA 1186887259, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
TIFFANY & CO, örhängen, T1 Hoop Earrings, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, höjd 14 mm, vikt 7,6 g, stift, originaletui, ytterask.
ENGELBERT, alliansring, Fancy wedding band, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, ringen är något skev.
ENGELBERT, alliansring, Fancy wedding band, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 18K guld, Palmeira citrin, mörkgrön turmalin, rosa turmalin, akvamarin, ametist, prasiolit, Madeira citrin, citrin, längd 17,5 cm, vikt 13,3 g, monogram på låset, några stenar har repor.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,60 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,10 ct, ca TCr(I)/SI2, Noor, stl 17 mm, vikt 7,3 g, diamanten har stort bord och liten kulettfasett samt diamanten är något mjölkig på grund av stor moln inneslutning, originaletui.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, odlad southsea pärla ca 15,2 mm, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, längd 42 cm, vikt 17,3 g, diamanten har litet nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir 1,47 ct, safirer, briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, originalask.
RING, 18K guld, topas 10,92 ct, peridoter, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 5,7 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, Snögubbe, sterlingsilver, emalj, odlade pärlor, ca 14 samt 12 mm, safirer, rubiner, Mandelstam, höjd 47 mm, vikt 15,5 g, originalask.
CARTIER, ring, les must de Cartier, Trinity, 18K flerfärgat guld, stl 16,25 mm, vikt 6,7 g.
CARTIER, hänge/berlock och silkeshalsband, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 28 mm, längd 38,5 cm, hängets vikt 4,7 g, certifikat, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, ca 12 mm, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Mandelstam, höjd 34 mm, vikt 5,9 g, krokar, originalask.
ARMBAND, 18K vitguld, smaragder ca 0,56 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca W-TCa/P, längd 18 cm, vikt 6,6 g, smaragder med nagg, några enstaka diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 103 briljantslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca W-TCa(H-L)/P, längd 43,5 cm, vikt 12,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad morganit ca 14 ct, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,68 ctv, TW-W/VS, stl 18,75+ mm, vikt 8,7 g, små nagg på morganiten,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,39 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca W-Cr/VS-P, stift, höjd 40 mm, vikt 3 g.