Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, flera skador/nagg på diamanten, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stift, vikt 2,1 g, någon enstaka diamant med nagg vid kuletten.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, odlade och imitationspärlor, J.E. Bohlin, Linköping 1944, höjd 85 mm, vikt 87,7 g.
Smycken Brudkrona
ALTON, brudkrona, silver, odlade pärlor, sockertoppsslipade ametister, Pege, Falköping 1968, höjd 50 mm, vikt 68,9 g.
BROSCH, 18K guld, turkos, 2 orientaliska halvpärlor, 1836, ca 30x12 mm, vikt 1,2 g, äldre etui.
BROSCH, 18K guld, orientalisk halvpärla, 2 rubiner, längd 3,5 cm, vikt 1,2 g, en rubin med skada.
COLLIER, 18K guld, antikt ovalslipad diamant 1,26 ct, TW(G)/SI1, längd 40,5 cm, vikt 3,6 g, diamanten har små nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, rund fasettslipad safir ca 1,34 ct, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 1,02 ct, ca Ca(L)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 3 g, nagg, nagg på rondisten.
HUGO STRÖMDAHL, brosch, 18K guld/palladium, gammal-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, Stockholm 1951, mått 56x62 mm, vikt 21,3 g, flera diamanter har nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,70 ct, ca Cr(J)/SI1, Åhus Guldsmedja, Holmqvist, Åhus 1984, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, diamanten har nagg vid rondisten och repa på bordet.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca Ca(M)/SI2, gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Stockholm 1987, stl 17,25+ mm, vikt 12,6 g, flera diamanter har nagg och skador. (d)
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,0-8,8 mm, lås i 18K vitguld med åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 74 cm, vikt 36,4 g.
ARMBAND, 18K guld, kuddslipade ametister ca 42,00 ctv, Guld Andersson, Helsingborg 1965, längd 18,5 cm, vikt 37,7 g.
LORDRING, 18K guld, safir ca 0,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 11,1 g.
BROSCH, löv med insekt, 18K guld, cabochonslipad safir, äldre briljantslipad diamant ca 0,04 ct, mått 57x45 mm, vikt 17,4 g, gravyr.
Smycken Nål
NÅL/HÄNGE, 14K guld, ovalslipad safir ca 0,80 ct, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, Wien, Österrike tidigt 1900-tal, höjd 15 mm, längd 70 mm, vikt 2,9 g, går att använda som hänge eller nål, några diamanter har nagg och små skador, etui.