Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
RING, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 15 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 14,2 g.
CARTIER, ring, 18K vitguld, månsten, certifikat J76921, stl 15,5+ mm, vikt 19,5 g, etui, lätt slitage.
ALLIANSRING, 18K guld, med 7 briljantslipade diamanter 1,01 ctv W/SI, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
OLE LYNGGAARD, armring, Leaves, small, 18K guld, briljantslipad diamant 0,03 ct, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 6,0x5,0 cm, vikt 14,1 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lace, medium, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,04 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,75 mm, vikt 11,0 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Nature Medallion, 18K guld, rutilkvarts, Charlotte Lynggaard, höjd 35 mm, vikt 7,4 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Acorn, 18K guld, tigeröga, Charlotte Lynggaard, höjd 28 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, längd 2,9 cm, stift, vikt 2,8 g.
Visa varaSmycken Alliansring
HELALLIANSRING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,86 ctv, River-W/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2023, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g, enstaka diamanter har minimala nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,38 ctv, TW-W/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2023, stl 17 mm, vikt 5,5 g, några diamanter har nagg.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, halvpärlor, Sverige 1880-tal, mått 59x33 mm, vikt 22,1 g, etui.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca W/SI, storlek 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 14K guld, kuddformad briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca fancy dark orange brown/VS2, venezialänk 41 cm, vikt 2,5 g, certifikat från "GWLAB" medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 2,97 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 16 mm, vikt 6,6 g, huggies.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,75 mm, vikt 8,7 g, enstaka diamanter med skada och nagg.