Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något barocka, ca 9 mm samt ca 2,5 mm, lås i 18K guld med 15 åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, längd 40 cm, vikt 38,1 g, enstaka pärlor med slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv samt små rosenslipade diamanter. PÅHÄNGEN, 18K guld/silver, barocka pärlor, rosenslipade diamanter, total höjd 31 mm, vikt 4,7 g, etui.
C.F CARLMAN, ring, smaragdslipad smaragd, 4 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1979, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, smaragden med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, gammal - och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, höjd 29 mm, vikt 5,4 g, stift, etui.
C.G HALLBERG, armband, 18K vitguld, pärla ca 6,5 mm, 26 briljant - och 6 åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, Stockholm 1956, armbandet går att använda som brosch, broschdel och skruvmejsel medföljer, längd 16,5 mm, vikt 14,4 g, extra länkdel medföljer 1 cm, etui.
PÄRLÖRHÄNGEN, palladium, mabépärlor ca 16 mm, Hugo Strömdahl, Stockholm 1952, skruvmekanism, vikt 11,2 g, pärlorna med slitage, etui.
FISKBESTICK, silver, 15 delar, modell Olga, 8 fiskgafflar, 7 fiskknivar, GAB, Stockholm 1928, längd 229/234 mm, vikt 1443,1 g, monogram.
GUSTAF MÖLLENBORG, matskedar, 6 st, silver, modell Olga, Stockholm 1852, längd 225 mm, vikt 633,3 g, 1 matsked med liten buckla.
BROSCH, rosett, silver/18K guld, antik - och rosenslipade diamanter, antik, mått 39x28 mm, vikt 10,4 g, några diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, 11 brljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1972, stl 15,25 mm, vikt 5,7 g
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,75 ct, 20 prinsesslipade diamanter samt 4 briljanter ca 1,06 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K guld, hjärt- och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Guldbolaget, Bergkvara, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g, gravyr.
ARMBAND, 18K guld, carréslipade safirer, smaragder och rubiner, 16 briljant- och prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 mm, vikt 13,3 g, några färgstenar med nagg och slitna fasettkanter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-Cr/VS.SI, vikt 1,3 g, stift, en diamant med nagg på kuletten
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,3 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g, en diamant har skada vid rondisten.
HÄNGE, 18K guld, glas, avbildning av en and, 35 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, längd 4,2 cm, diameter ca 3 cm, vikt 18,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 32 mm, vikt 3,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.