Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer 1,16 ctv enligt gravyr, höjd 17 mm, vikt 3,1 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 20 briljantslipade svarta diamanter ca 0,47 ctv enligt gravyr, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW-W/VS, diameter 15 mm, vikt 3,2 g, huggies.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,15 ctv, ca Light Greyish Yellow-Fancy Deep Brown/P, längd 18 cm, vikt 6,4 g, några diamanter med nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, Kors, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 40 mm, kedja 40-42 cm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner 0,58 ctv enligt gravyr, höjd 17 mm, vikt 3,2 g, huggies, en rubin skadad.
W.A. BOLIN, klackring, 18K guld, hydrogrossular granat, Stockholm 1941, stl 17,75 mm, vikt 13,3 g, slitage på stenen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS2, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, diamanten har en hög krona.
Visa varaSmycken Ring
RING, platina, prinsesslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, IGI Diamond Report 450046152, 20 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/SI, storlek 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, platina, gammal-, äldre briljant-, briljant-, åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW-Ca/VS-P, 40x40 mm, vikt 36,6 g, stift/clips, flera diamanter med nagg och skador.
RING, platina, hjärtslipad diamant 1,01 ct, ca Fancy Yellow/P1, GIA laserinskription 7386830006 samt certifikat, 32 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g, den hjärtformade diamanten har en naturlig hålighet på paviljongen.
RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS2, GIA Diamond Dossier 5221513938, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-P, storlek 16,75 mm, vikt 2,6 g, några mindre diamanter har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rosa turmalin ca 0,61 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,5 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,5 g, turmalinen har en inneslutning som når ytan.
RING, platina, radiantslipad diamant 0,71 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Dossier 6183972801, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 3,0 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 3,85 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 35,0 mm, vikt 9,4 g, flera diamanter har inneslutningar som når ytan och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 1,3 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 14 mm, huggies, vikt 2,9 g.