Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 18,5 cm, vikt 8,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCa(K)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g, diamanten har en natural på rondisten.
RING, 18K vitguld, briljant- och prinsesslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 6,5 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
ARMBAND, 14K vitguld / platina, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, 14 små fasetterade diamanter (ytterligare 4 saknas), längd 17,5 cm, vikt 4,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 95 navettslipade- samt 24 briljantslipade diamanter ca 8,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, någon enstaka Piqué, längd 42 cm, vikt 22,9 g, ett fåtal diamanter har nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 357 st briljantslipade diamanter ca 29,90 ctv, ca Riv-W/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 45,5 g, två diamanter är trasiga, en med natural på rondisten samt fåtal med mindre nagg på kulett.
ARMBAND, 18K vitguld, 20 blå safirer ca 2,17 ctv, 150 briljantslipade diamanter ca 8,83 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17 cm, vikt 33,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,07 ct ca TW(F)/VS1, Diamanter Edwardson report 10226, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, W.A.Bolins, 2002, stl 17,5 mm, vikt 19,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, 162 st briljantslipade diamanter ca 5,89 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 41 cm + 6 cm, vikt 34,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 66 navettslipade samt 276 briljantslipade diamanter ca 7,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 25,5 g.
H STRÖMDAHL, hänge, Hjärta, 18 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, höjd 12 mm, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 103 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd ca 42 cm, vikt 50,8 g, någon diamant med ytliga inneslutningar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, kulor av lapis lazuli, lås i silver/18K guld, längd 92 cm, vikt 60,1 g, ej knutet.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TCR-Cr(I-J)/SI1, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, stift & clips, 18K guld / vitguld, 42 st briljanter ca 0,50 ctv, TW - VS-SI, vikt 12,1 g, en briljant med nagg.
COLLIER, platina, briljantslipad diamant ca 1,55 ct, ca TCa(L)/VVS, längd 47,5 cm, vikt 28.9 g.