Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,75 ctv, TW/SI, stl 16,5 mm, enstaka briljanter med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15 mm, vikt 5,5 g, någon enstaka diamant har nagg vid kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca W-Cr/P, längd 16,5-19,5 cm, vikt 2,0 g, några diamanter med nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 2,01 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,9 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 12 mm, stift, vikt 4,2 g, några diamanter har naturliga håligheter.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 93 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19,5 cm, vikt 8,9 g, några diamanter med nagg på kulett, enstaka diamant lös i sin fattning.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr/P, längd 42 cm, vikt 3,3 g, någon diamant med litet nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 3,18 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 4,6 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 2,95 ctv, ca TW-TCa/P, längd 18,5 cm, vikt 14,0 g, några diamanter med nagg samt inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-TCR/SI-P, diameter 20 mm, stift, vikt 2,7 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/P, längd 16,5-19,5 cm, vikt 2,0 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 kuddslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca Light Yellow/VS, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, stift, mått ca 7,5 x 7,5 mm, vikt 2,5 g, enstaka mindre diamanter med ytdefekter.
BVLGARI, ring, Allegra, 18K guld, turmalin, peridot, topas, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g, små nagg.
ARMBAND, 18K guld, kors, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS, längd 16/18 cm, vikt 2,1 g.
2 KANDELABRAR, silver, för 10 ljus, höjd 43 cm, vikt ca 2374 g, svenska importstämplar, troligen från Italien.