241 - 260 av 593
1...121314...30 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,51 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW/VS, Walters Guldsmedja, Stockholm 1999, stl 16 mm, vikt 6,0 g, iläggskena för storleksändring, safiren med små nagg.

Utrop: 9 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, vikt 1,0 g, stift, diamanterna har nagg på kuletten.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

SYSKONRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g, diamanter med kulettfasett, nagg.

Utrop: 12 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,57 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 13 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 667 briljantslipade diamanter ca 6,67 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 44 cm, 52,8 g, enstaka diamanter med skada.

Utrop: 62 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, ovalslipad citrin ca 27,00 ct, mått hänge ca 45x35 mm, vikt 13,9 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, smaragdslipad safir ca 2,50 ct, briljantslipade diamanter 1,40 ctv, ca TW(F-G)/VS, Sven Sebling, Göteborg 1987, längd 38 cm, knutet, vikt 85,2 g, diamanter med nagg på kuletten, i behov av omträdning.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 33,50 ct, gammal- samt rosenslipade diamanter ca 0,75 ctv, mått ca 40x22 mm, vikt 18,2 g, en av de större diamanterna har nagg vid bordet, några av de mindre diamanterna har nagg och skador.

Utrop: 16 200 kr

ALLIANSRING, silver med 7 briljanter 0,44 ctv enl gravyr, ca TW(F-G)/VS, stl 17,75 mm, gravyr, vikt 3,6 g.

Utrop: 3 200 kr

Ädelstenar Pärlor

ODLAD SOUTH SEA PÄRLA, 16,7 mm, ej borrad.

3 300 kr

Utrop: 3 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/P, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,94 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 14 400 kr

ENGELBERT, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stigbert, Stockholm 1977, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 5 500 kr

SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 6 500 kr

ARMBAND, 18K guld, figaro, 4 berlocker i silver, ägg med emalj, längd 18,5 cm, vikt 41,6 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 2 droppslipade smaragder ca 2,00 ct totalt, 82 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/SI-P, höjd 3,5 cm, stift, vikt 6,1 g.

13 600 kr

Utrop: 13 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(G)/VS2, Gunnar Fahlström, Stockholm 2016, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K guld, 5 prinsess- och 4 baguetteslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VVS, Gunnar Fahlström, Stockholm 2016, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 10 000 kr