Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,51 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW/VS, Walters Guldsmedja, Stockholm 1999, stl 16 mm, vikt 6,0 g, iläggskena för storleksändring, safiren med små nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, vikt 1,0 g, stift, diamanterna har nagg på kuletten.
SYSKONRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g, diamanter med kulettfasett, nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,57 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 667 briljantslipade diamanter ca 6,67 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 44 cm, 52,8 g, enstaka diamanter med skada.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, ovalslipad citrin ca 27,00 ct, mått hänge ca 45x35 mm, vikt 13,9 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, smaragdslipad safir ca 2,50 ct, briljantslipade diamanter 1,40 ctv, ca TW(F-G)/VS, Sven Sebling, Göteborg 1987, längd 38 cm, knutet, vikt 85,2 g, diamanter med nagg på kuletten, i behov av omträdning.
HÄNGE/BROSCH, 14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 33,50 ct, gammal- samt rosenslipade diamanter ca 0,75 ctv, mått ca 40x22 mm, vikt 18,2 g, en av de större diamanterna har nagg vid bordet, några av de mindre diamanterna har nagg och skador.
ALLIANSRING, silver med 7 briljanter 0,44 ctv enl gravyr, ca TW(F-G)/VS, stl 17,75 mm, gravyr, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/P, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,94 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
ENGELBERT, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stigbert, Stockholm 1977, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 6,2 g.
ARMBAND, 18K guld, figaro, 4 berlocker i silver, ägg med emalj, längd 18,5 cm, vikt 41,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 2 droppslipade smaragder ca 2,00 ct totalt, 82 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/SI-P, höjd 3,5 cm, stift, vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(G)/VS2, Gunnar Fahlström, Stockholm 2016, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, 5 prinsess- och 4 baguetteslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VVS, Gunnar Fahlström, Stockholm 2016, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.