Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
RING, 18K vitguld, smaragd, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, smaragden har små nagg.
RING, platina, kuddslipad alexandrit ca 1,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g, två diamanter är skadade.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.
COLLIER, 18K vitguld, 385 briljantslipade diamanter ca 4,03 ctv, ca TW-W/VS, längd 44 cm, vikt 18,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-W/VS, stift, längd 25 mm, vikt 2,9 g.
ARMRING, 18K tvåfärgat guld, flätad, Guldsmed Björn Nilsson, Kristianstad 2003, 65x55 mm, vikt 47,4 g, etui.
Ring, 18K tvåfärgat guld, flätad, Guldsmed Björn Nilsson AB, Kristianstad 2004, stl 15,75 mm, vikt 9,9 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, filigran, antika, 1800-talets andra hälft, höjd 65 mm, vikt 5,2 g, krokar i förgyllt silver, små bucklor, etui.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 1,50 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,1 g, vissa stämplar har ersatts med gravyr.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW(F-G)/VS1-VS2, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, diamanterna har inverterade naturaler vid rondisten och små kulfasetter, ena diamanten har litet nagg vid rondisten.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, stl ca 13,75 - 14,25 mm, vikt 7,7 g, diamant med kulettfasett.
LOUISE GRØNLYKKE, ring, 14K vitgld, briljantslipad diamant 0,33 ct enlit gravyr, ca TW/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW(G)/VS, längd 40,5 cm, vikt 3,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 24,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-12,8 mm, lås i 18K guld/silver, antikslipade diamanter, längd 50 cm, vikt 91,6 g, några diamanter med nagg och skador.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 4 rader, odlade pärlor ca 5,4 mm, lås i 14K vitguld, längd 20 cm, knutet, vikt 32 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops, 18K guld, ametist, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca TW/VS, höjd 22 mm, vikt 3,9 g.