Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW/VS-SI, Strömdahl, längd 40 cm, ankarlänk, vikt 3,3 g.
H. STERN, ring, 18K vitguld, droppslipad turmalin ca 11,00 ct, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 18,75 mm, vikt 6,5 g, turmalinen har slitna fasettkanter, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, rispa på insidan av ringskenan.
ARMBAND, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 18,5 cm, vikt 7,6 g, ett fåtal diamanter har nagg vid kuletterna.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g.
ATELIER AJOUR, platina, brosch/hänge, barock pärla, 58 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, höjd 49 mm, vikt 11 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, pansarlänk, längd 18,8 cm, vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade topaser 10,5 ctv, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, Mandelstam, höjd 31 mm, vikt 5,7 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, oval- och droppslipade ametister, krokar i 9K guld, höjd 5,5 cm vikt 13,0 g, ametisterna med mindre repor och nagg, ena örhänget med skada på ena ramen.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor ca 11,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv clips, vikt 10,8 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 0,62 ct, ca TCa/P, stl 16 mm, vikt 8,9 g, diamanten har mindre skada ovanför rondisten samt mindre nagg, fattningen är sned och stenen sitter snett i sin fattning.
RING, 18K vitguld, granat 1,40 ct enligt gravyr, 30 briljantslipade diamanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,2 g, granat med nagg och slitage.
27 DIAMANTER, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, LY/VVS-VS, diameter 1,9 mm.
SYSKONRING, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, 1 diamant har en naturlig sprickbildning vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 8 odlade pärlor ca 8,4 mm, 4 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 34 mm, skruvmekanism, vikt 11,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 6 odlade pärlor ca 7,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Ca/P, skruvmekanism, vikt 6,1 g, diamanterna med skador, limrester.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, rosett, silver, 49 antik - gammalslipade diamanter, förgylld baksida 14K guld, nål i 18K guld, antik, mått 32x41 mm, vikt 7,5 g.
Visa varaSmycken Ring
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCr/SI-P, justerbar längd, vikt 7,6 g.