Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv,ca W-TCr(H-I)/VS-SI, vikt 1,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,1 g, saknar stoppers
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,38 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 16 mm, Stockholm 1975 vikt 4,2 g, diamanten med nagg vid rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, De Preco, stl 16 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS2, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g, mittsten med tjock rondist samt nagg, diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Hugo Strömdal, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS1-VS2, åttkantslipade och gammalslipade diamanter, höjd 25 mm, stift, vikt 4,5 g, en gammalslipad diamant med skada.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, varav en bestrålad rosa diamant, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS2, stl 15,25 mm, vikt 7,6 g, diamanter med nagg och skador.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 10K roséguld, smaragdslipade smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,8 g, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18 mm, vikt 7,2 g.
COLLIER, 18K guld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 18,5 g, diamanter med kulettfasett.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,07 ctv, W(H)/IF-VVS1, GIA dossier 1339247213, 6321713068 och 1328774023, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, platina, smaragder 1,50 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, ca TW/SI-P, stl 15,25 mm, vikt 5,0 g, diamanter med skador, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, gravyr Veritas Numquan Perit (sanningen dör aldrig), stl 18,75 mm, vikt 38,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, stl 17,5+ mm, vikt 28,5 g.
RING, 18K vitguld, tahitipärla 10,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl ca 16 mm, vikt 8,7 g, kulor för storleksändring.