Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 18,5 mm, vikt 4,9 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, smaragdslipade safirer ca 7,93 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g, enstaka safirer med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,51 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 12,0 g, storleksändrad, diamanter med nagg på kuletten samt kulettfasett.
COLLIER, 18K vitguld, ametister och rosenkvarts, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, Italien, justerbar längd, vikt 49,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 rosenslipade diamanter ca 4x3,5 mm, svart emalj, antika, höjd 13,5-14 mm, vikt 2,5 g, visst slitage.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,76 ct, ca TW(G)/VVS, vikt 1,1 g, skruvstift.
RING, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g,.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade smaragder ca 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-TCa/VS, höjd 48 mm, vikt 12,1 g, stift.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/IF, HRD microfilm 169883, Kaplans Safir, Stockholm 2020, längd 42,5 cm, vikt 3,0 g, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K roséguld, Soutsea pärlor ca 13 mm, rosa safirer, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 12,0 g, stift med clips, safirer med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 2,3 g, 7x7 mm stora.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,49 ct, ca Light Yellow/SI, 26 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-Cr/VS, storlek 17 mm, vikt 3,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,24 ct, ca Light Yellow/SI, 13 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 8,0 x 5,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, fleximodell, diameter 22 mm, vikt 6,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 56 briljantslipade diamanter ca 4,81 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 14,6 g, några diamanter med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g, ena diamanten med mindre skada vid rondist.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 46 briljantslipade diamanter ca 4,17 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17,5, vikt 10,4 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.