101 - 120 av 320
1...567...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023

Klubbad för

RING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv ca W/VS-SI, stl 15 mm, vikt 6,7 g, storleksändrad.

Utrop: 6 400 kr

ETT ÖRHÄNGE, 14K vitguld, smaragdslip akvamarin ca 20,50 ct, diamanter ca 0,15 ctv, skruvmekanism, vikt 10,8 g.

5 100 kr

Utrop: 5 700 kr

ARMBAND, 14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 24,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 30,3 g.

16 200 kr

Utrop: 18 000 kr

BESTICKSERVIS, 56 delar, silver, modell Olga, 6 smörgåsgafflar, 6 smörgåsknivar, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 fiskknivar, 6 matskedar, 6 matgafflar, 6 matknivar, smörkniv, såsslev, C.G. Hallberg, Stockholm 1934-1955, totalvikt 3330 g.

Utrop: 14 800 kr

HÄNGE/BROSCH, 14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 33,50 ct, gammal- samt rosenslipade diamanter ca 0,75 ctv, mått ca 40x22 mm, vikt 18,2 g, en av de större diamanterna har nagg vid bordet, några av de mindre diamanterna har nagg och skador.

Utrop: 20 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade barocka sötvattenspärlor ca 23 x 16 mm, krokar, vikt 10,7 g.

Utrop: 1 400 kr

CHRISTIAN BAUER, ring, 18K vitguld, kuddslipad mörkblå safir 2,03 ct, trapett- och briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca River-TW/VVS-SI, Tyskland, stl 18,25 mm, vikt 10,4 g, safiren har litet nagg vid rondisten, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.

Utrop: 28 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, ovalslipad citrin ca 27,00 ct, mått hänge ca 45x35 mm, vikt 13,9 g.

Utrop: 5 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, mörkblå safir ca 1,75 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, safiren har slitna fasettkanter.

Utrop: 7 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, guldfärgat magnetlås, längd 45 cm.

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,51 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW/VS, Walters Guldsmedja, Stockholm 1999, stl 16 mm, vikt 6,0 g, iläggskena för storleksändring, safiren med små nagg.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, längd 39 cm, vikt 3,4 g, extrafasett vid rondisten.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 14K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VVS, stl 17 mm, vikt 5,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg, garantibevis.

Utrop: 16 200 kr

TRANCHERBESTICK, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 26-30 cm, vikt 180,4 g, mindre bucklor.

Utrop: 1 800 kr

SKÅL, silver, kristallglas, Fransk stämpel, höjd 6 cm, diameter 11 cm, vikt 252,9 g, nagg på botten.

Utrop: 1 400 kr

PÄRLCOLLIER, 3- radid, odlade pärlor, ca 4,75 -5,25 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad turmalin och odlade pärlor, Stockholm 1963, längd 41,5 cm, vikt 42,8 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

Utrop: 1 800 kr

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,6 g.

6 500 kr

Utrop: 7 200 kr