Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCr-TCa/VS, stift, mått 4,5 x 5,5 mm, vikt 1,2 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv TW(G)/VS, stl 17,75 mm, Kaplans Safir, vikt 4,0 g.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 43 briljantslipad diamanter ca 2,80 ctv ca TW-W/P, längd 17 cm, vikt 7,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS2, 8 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca River-W/VS-P, Wissings Guld, Linköping 2013, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g, gravyr, mittstenen har liten kulettfasett och nagg vid rondisten, några sidostenar har nagg och skador.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 217 briljantslipade diamanter ca 4,95 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 48 cm, vikt 25,1 g, en diamant är pique samt två med ytdefekter.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,6 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 13,5 g, diamanter med skadad kulett.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, mått 6,0 x 6,0 mm, vikt 2,1 g, några diamanter har mindre nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,20 ct, ca TW(F)/SI1, GIA laserinskription 1448273038 samt certifikat, 44 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
BROSCH, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, 91 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, Italien 1944-1968, längd 61 mm, vikt 13,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 24,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, arbetad yta, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, vikt 7,1 g, huggies.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppformad Tahitipärla, ca 20x16mm, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 16,7 g.
TRESTENSRING, 14K guld, ovalslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VS2, stark flouroscense, 2 droppslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, slitna klor, mittstenen med slitage på fasettkant på rondisten, storleksändrad, rodinering som har släppt.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2 - radigt, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i 18K vitguld, safirer, 33 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 31,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla och rubiner, längd 50 cm, vikt 34,2 g.