Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023
RING, platina, baguette diamant ca 1,50 ct, ca TCr(I)/VS2, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-Cr/VVS-SI, stl 20,5 mm, vikt 4,5 g, storlekändrad med vitguld, mittstenen har små nagg, några sidostenar har nagg och små skador.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 2,7 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,6 g, smaragden med nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 brioletteslipade peridoter ca 9 x 6 mm, 9 briljantslipade diamanter samt 1 äldre briljantslipad diamant om totalt ca 1,87 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd ca 5 cm, vikt 4,0 g.
Smycken Enstenshänge
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, W(H)/SI1, HRD certifikat 190000081892, 24 mindre briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 39 cm, vikt 1,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 4,15 ct, River(E)/SI2, HRD report 170002969587, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, kors, 18K guld, 109 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, mått 46x30 mm, längd 50 cm, vikt 33,3 g.
RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Dossier 2416676543, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/SI, storlek 16,75 mm, vikt 4,4 g.
RING, platina, radiantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/SI1, GIA Diamond Grading Report 1453591901, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 4,4 g, någon enstaka mindre diamant med nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 8,6 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 102 briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv, ca W-TW-W/VS, stift, flexmodell, höjd 42,0 mm, vikt 11,2 g,
HELALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, 3,2 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 4,56 ctv, ca River-W/VS-SI, längd ca 43 cm, vikt 127,6 g.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 53,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25+ mm, vikt 12,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, clips med stift, höjd 22 mm, vikt 20,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 24 mm, vikt 4,3 g, stift, några diamanter har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 17,5 mm, vikt 1,8 g, några diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K roséguld, 131 briljantslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 57,3 g, några diamanter har nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS-SI, Björn Nilsson, Kristianstad 2020, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, gravyr.