Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023
COLLIER, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 32,7 g, diamant med skada.
Silver Vas
VAS, silver, mjukt kvadratisk, vågbandsbård, Eric Löfman för MGAB, Uppsala 1965, höjd 24 cm, vikt 409,0 g.
BENGT LILJEDAHL, collier, 18K guld, Stockholm 1996, längd 44 cm, vikt 31,1 g, gravyr, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
SOCKERSKÅL, silver, med lock, delvis grodonnerad, på tre kulfötter, locket med fisk, dekor av fåglar, Abraham Hamnqvist, Åmål (1815-1842), höjd 25 cm, vikt 438,4 g, bucklor.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, äldre briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, krokar, vikt 3,7 g, två diamanter med skador.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ctv enligt gravyr, ca W/VVS, stl 16 mm, Kaplans Safir, Stockholm 1976, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, navettslipad diamant ca 0,83 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 3,8 g.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, runda fasetterade blå safirer ca 4,50 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 1,2 cm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, antikslipad smaragd ca 7,07 ct, ca 94 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS, stl 17,75+ mm, vikt 8,7 g.
RING, 18K vitguld, mabépärla, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI-P, stl 18 mm, vikt 10,5 g.
RING, platina, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca River-TW/SI-P, 1930-tal, stl 16 mm, vikt 3,7 g, flera diamanter har skador och nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammalslipade diamanter 1,10 ctv, TW-TCr(G-I)/SI1-SI2, vikt 1,8 g, stift, ena diamanten har små nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,1 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, rosenslipad diamant, pärlor, antik, höjd 61 mm, vikt 19,1 g, gravyr på baksidan från 1883, mindre buckla på medaljongens baksida.