Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023
ARMBAND, 8K guld, opaler, längd 18 cm, vikt 16,4 g, några opaler med sprickor, etui.
ARMBAND, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 3,08 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 18 cm, vikt 18,5 g, en diamant är skadad.
COLLIER, 14K guld, birljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/SI-P, från 0,20 ner till 0,03 ct styck, längd 41 cm, vikt 37,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, W-TCa(H-L)/P1 ena med stark fluoroscens, stift, vikt 2,5 g, stora naturaler på rondisterna
COLLIER, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 32,00 ctv, enligt gravyr, ca TW-Cr/SI-P, doserat, längd 42 cm, vikt 36,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct R(E)/VVS1, kopia på GIA report 2357673258, stl 16,25 mm, Birmingham, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, 14 baguette - och 22 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca Light Yellow/VS2, Kultasepänliike Veikko Honkanen, Helsingfors 1998, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, diamanten har tjock rondist.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad diamant ca 1,02 ct, caTCa(K-L)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g,
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
2 ST DIAMANTER, briljantslipade, 1,82 ct, Light Yellow/VS1-VS2, tjocka rondister, extra fasetter.
RING, 18K vitguld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g, några diamanter har skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/VS2, baguette- prinsess och briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 9,5 g, enstaka sidostenar har nagg och små skador.
RING, 14K vitguld, odlad sötvattenspärla, baroque, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g.
SMÖRGÅSBESTICK, 24 delar, sterlingsilver, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, Elizabeth Eaton, London 1852, längd 17-20,7 cm, totalvikt 895,3 g, träschatull, monogram, slitage.
FISKBESTICK, 24 delar, nysilver, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, Thomas Latham & Ernest Morton, Birmingham ca 1900, längd 19,8-23 cm, träschatull.
BORDSBESTICK, 12 delar, sterlingsilver, pärlemor, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, R F Mosley & Co, Sheffield 1900, längd 16,5-18,8 cm, träschatull, blad i nysilver.