Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023
BESTICKSERVIS, 53 delar, sterlingsilver, modell Fairfax, 8 fiskgafflar, 8 bordsskedar, 8 matgafflar, 8 matknivar, 8 efterrättsskedar, 8 smörknivar, 5 serveringsbestick, Durgin Gorham, USA, formgiven 1910,, totalvikt ca 2500 g, någon kniv med liten buckla.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 små safirer, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, diameter ca 14,7 mm, vikt 8,0 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 11,0 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCa/SI, höjd 4 cm, vikt 6,4 g, stift.
RING, platina, smaragd ca 0,93 ct, 2 prinsesslipade diamanter 0,64 ctv, R-TW(E-F)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, certifikat.
RING, platina, oval gul safir 1,68 ct, GIA report 5306674904, 84 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g, GIA certifikat.
RING, platina, kuddslipad blå safir 4,04 ct, stl 16,75 mm, inneslutning når ytan, nagg i kronan, vikt 16,3 g, certifikat.
RING, platina, smaragdslipad purplish-pink spinel 4,07 ct, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, GIA certifikat.
RING, platina, rund orange-röd spinel 3,51 ct, stl 16,75 mm, vikt 16,9 g, GIA certifikat.
HELALLIANSRING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g,
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 217 briljantslipade diamanter ca 4,12 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 48 cm, vikt 24,8 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
ENSTNESÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,0 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,22 ct ca W/VS, stl 18,5 mm, Stjärnringen men bara med svensk importstämpel och halt, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 6,3 g, mittsten med slitna fasetterkanter.
RING, 18K roséguld med oval rosa turmalin 1,29 ctv 10 ljusa ametister 0,30 ctv, 22 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW/VS-SI, storlek 17,75 mm, vikt 3,5 g
HÄNGE, 18K guld, kors, tsavoriter, 12 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/VS, höjd 50 mm, vikt 19,3 g, en diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, opal, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 16,75 mm, vikt 6 g.