Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
ARMRING, sterlingsilver delvis förgylld, rubiner safirer, innermått 5,2 x 5 cm, öppningsbar, vikt 49,2 g.
RING, oxiderat sterlingsilver delvis guldförgyllt, cabochonslipad fernit, stl 18 mm, vikt 13,5 g.
ÖRHÄNGEN, i oxiderat sterlingsilver delvis förgyllt, diverse färgstenar, höjd 31 mm, vikt 7,7 g.
RING, förgyllt sterlingsilver, prasiolit, troligen tsavoriter, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, en sten saknas.
SMYCKESET, collier, örhängen, armband, förgylld metall, keramikpärlor, längd armband 17,5 cm, bredd armband 4 cm, längd collier 49 cm, höjd örhängen 6,5 cm, örhängena har clips, etui,
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, ovalslipad 1,13 ct, mått 8.00 x 6.06 x 3.45 mm, smaragden har inneslutningar som når ytan.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, 4 fasetterade om totalt 0,66 ctv, inneslutningar som når ytan, skador.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade färgade pärlor ca 10,6 mm, vikt 3,7 g, stiften sitter något skevt mot pärlan.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,9 g, några diamanter har nagg på kulett.