Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,8-7,4 mm, doserat, lås i silver, markasiter, längd 50 cm, vikt 13,8 g.
PÄRLCOLLIER, lås 18K guld, odlade pärlor, doserat 3 mm - 7,2 mm, längd ca 49,5 cm, vikt 13,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 4 gammal och äldre briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, antik, Bernard Hertz, Stockholm 1918, stl 17 mm, vikt 2,3 g, några diamanter med nagg.
COLLIER, 18K guld, ovalslipade rubiner och safirer, längd 70 cm, vikt 11,3 g, flera rubiner med sprickor och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld/platina, safirer, rosenslipade diamanter, Frankrike, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,8 g, gravyr.