Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS enstak SI-P, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, vikt 0,7 g, ena diamanten med nagg/skada på kulett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5+ mm, vikt 2,1 g.
MATSKEDAR, 9 st, silver, modell Svensk Dubbelräfflad, C.G. Hallberg, Stockholm 1895, längd 22,4 cm, totalvikt 638,3 g.
Silver Fat
COASTER, silver, formpressad dekor, höjd 1 cm, diameter 11,5 cm, svenska importstämplar, vikt 91,9 g.
K-E PALMBERG, hänge med kedja, brons, Alton, Falköping, höjd 60 mm, kedja 72 cm, vikt 41,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,3-7,2 mm, doserat. lås i 18K guld/palladium paste, längd 53 cm, vikt 15,7 g.
RING, sterlingsilver, peridoter, stl 19 mm, vikt 11,7 g, flera stenar med skador och nagg.
FISKBESTICK, 11 delar, silver, 3 fiskgafflar, 9 fiskknivar, W&S Sørensen, längd 17,7-20,4 cm, totalvikt 585,5 g.
ARMBAND, låghaltigt guld, färgstenar, bl.a. granater och spineller, längd 18 cm, vikt 20,2 g, flertalet stenar med nagg.
ALLIANSIRNG, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, diamanter med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.