Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
RING, 14K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ctv, ca W(H)/P, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, diamant med nagg, slitna fattningar.
ALLIANSRING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 0,7 g, diamanter med nagg, ena diamanten med slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g, diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,2 g.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor, ca 6,5-6,75 mm, lås i silver med safirer, längd 45 cm, vikt 55,1 g.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist, stl 17 mm, vikt 6,4 g, ametisten med repor och nagg.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW-W(G-H)/SI2, 36 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)VS-SI, stl 19 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 3,8 g.