Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, 2 baguetteslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsess och baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,4 g, ett stift är skevt, saknar snurrebussar.
KAFFESKEDAR, 10 st, förgyllt sterlingsilver, vit emalj med blommotiv, längd 97 mm, totalvikt 112,5 g, emaljskador.
DAVID ANDERSEN, moccaskedar, 11 st, förgyllt sterlingsilver, emalj, totalvikt 111,8 g, emaljskador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver med markasiter, längd 53 cm, knutet, vikt 11,8 g.
RING, sterlingsilver, arbetad yta, Owe Johansson, Stockholm 1972, justerbar storlek, vikt 18,1 g.
RING, 14K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 14K guld, navettslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantsliapd diamant ca 0,13 ct, ca TW/VS, längd 36 cm, vikt 4,0 g.