Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
RING, 18K guld, behandlad lila jade, ca 18,2x13,8 mm, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g, stenen något lös i sin fattning.
RING, 18K guld, navettslipad och droppslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,6 g, diamant med kulettfasett.
COLLIER, gulmetall, granater, längd 41 cm, vikt 8,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, silver, bergslagssten, Märta Lindgren, Nora 1960, längd 19,5 cm, vikt 32,2 g.
RING, 18K guld, safir, gammalslipad diamant ca 0,22 ct, 6 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g, mittstenen är skadad, nedsliten fattning.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,19 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 3,3 g, diamanter med kulettfasett
RING, 18K guld, smaragd, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, 4,9 g, skena för storleksändring, en diamant med nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,0 g, rubinen med nagg och slitna fasettkanter.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Respekt, sterlingsilver, längd 42/45 cm, vikt 5,3 g, originaletui.