Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
ENSTENSRING, 14K vitguld, svart briljantslipad diamant ca 0,22 ct, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g.
COLLIER, 2-radigt, 18K guld, hematitkulor, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 53,2 g.
BROSCH, 18K guld, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/VS-SI, bredd 55 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, silver, bergkristall, stl 17 mm, Bengt Hallberg, 1967, Köping, vikt 9,6 g.
ATHENA, ring, 18K guld/sterlingsilver, rosenslipade diamanter, stl 18,25 mm, vikt 17,8 g.
ATHENA, ring, sterlingsilver, delvis förgylld, odlad halvpärla, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g.
ATHENA, ring, 18K guld/sterlingsilver, peridot, akvamarin, citrin, turmalin, pärlemor, stl 19 mm, vikt 25,3 g, nagg.
BROSCH, 14K guld/silver, 7 rosenslipade diamanter, antik, diameter 28 mm, vikt 7,9 g, säkerhetskedja i 18K guld, nål i oädel metall, 1 diamant skadad.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, korallkulor, agat, rosenkvarts, längd 48 cm, vikt 73,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, diamanter ca 0,36 ctv, diamanten i mitten ca TW/VS, två diamanter ca TCa/P1-P3, två safirer, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g.
LJUSSTAKAR, sterlingsilver, 2 st., höjd 23 cm, vikt 777,1 g, buckla, fyllda, stämplade W E R 809.
RING, 18K guld, akvamarin ca 3,0 ct, O W Nilsson, Kristanstad 1973, stl 17 mm, vikt 6 g, små nagg på akvamarinen, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, ca W/P, stl 18,25 mm, vikt 4,6 g, en diamant är skadad, enstaka diamanter rmed nagg på kuletten.