Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
BROSCH, 14K guld, odlade pärlor, safirer, gammalslipade diamanter, mått 45 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, vikt 0,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, buttonpärla, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Guldsmedja Rosengren & Eriksson, Stockholm 1966, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g.
RING, 23K guld/palladium, äldre briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g, diamant med nagg på kuletten, sliten fattning, ringskenan något skev, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, vikt 1,2 g, stift, en diamant med nagg på kuletten.
3-STENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,33 gram, importstämpel.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, 5 rundslipade blå safirer, 7 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/Si-P, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g, några diamanter med skador, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, ametist, odlade pärlor 3-6 mm, längd ca 54 cm, vikt 12,6 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Take no shit, sterlingsilver, längd 49 cm, vikt 10,7 g.