Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 4,5 x 5,5 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TCr-TCa/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE, 14K/18K vitguld, 12 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 25 mm, vikt 1,5 g.
TRANCHERGAFFEL, sterlingsilver, Eiler & Marløe, Köpenhamn 1920-1967, längd 26 cm, vikt 96,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 19 mm, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 40 cm, vikt 3,3 g, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, opaler, rosenslipade bruna, gula och gråa diamanter ca 1,79 ctv, stift, längd 47 mm, vikt 5,3 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, rosenslipade diamanter ca 1,54 ctv, glasfyllda rubiner, stift, längd 50 mm, vikt 10,4 g, diamanter av lägre kvalitet med ytskador, rubinerna med sprickor som når ytan.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, akvamariner, stift, längd 51 mm, vikt 11,7 g, diamanter av lägre kvalitet med ytskador.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 99 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/P, Iduna, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, några diamanter med nagg, sliten rodinering.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, smaragdslipad, 0,82 ct, 6,2x5,5x3,2 mm, små nagg och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, smaragdslipad, 0,78 ct, 7,1x5,0x3,3 mm, små nagg och inneslutningar når ytan.