101 - 120 av 300
1...567...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, prasioliter 35,84 ct, peridoter 0,74 ct,2 briljantslipade diamanter , Mandelstam, höjd 40 mm, vikt 10,8 g, stift, originaletui.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad obehandlad burmesisk rubin ca 1,35 ct, Swedish Gem Lab report GR00690-14021, Kaplans Safir, Stockholm 2021, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, rubinen har små nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, rosenslipade diamanter, höjd 19 mm, vikt 5,7 g, stift, slitna klor.

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, antikslipad diamant ca 1,65 ct, ca J-K/VS, briljanter och åttkantslipade diamanter, stl ca 16 mm, vikt 9,6 g, storleksändrad med inre skenor, 2 briljanter med större nagg.

Utrop: 72 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, 60 runda fasettslipade blå safirer ca 0,87 ctv, stift, höjd 34 mm, bredd 1,5 mm, vikt 8,2 g, enstaka safirer med mindre ytskador.

Utrop: 13 800 kr

SKÅL, silver, vidgande brätte, Swedish Grace, GAB, Stockholm 1928, höjd 14 cm, diameter 18 cm, vikt 327,3 g.

Utrop: 3 200 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, avtagbara manschetter, räfflade kolonner, pärlbård, Vale Bros & Sermon, Birmingham 1888, höjd 14 cm, fylld botten, totalvikt 519,0 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

C.F. CARLMAN, karott, silver, lock med knopp i form av kotte, avtagbart trähandtag, Stockholm 1904, höjd 15 cm, vikt 942,8 g.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K vitguld, gammal- baguett- och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/SI, E. Thomasson, stl 14,5 mm, vikt 4,9 g, 1 diamant skadad, storleksändrad.

Utrop: 5 500 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 2,55 ct, ca Crystal(J)/VS1-VS2, 16 briljanter ca 0,32 ctv, ca Crystal (J)/VS-SI, 10 briljanter har slitna fasettkanter, stl 17,5 mm, vikt 5,53 g.

Utrop: 175 000 kr

RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Cr-TCa/VS, storlek 16,5+ mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 11 200 kr

RING, 18K vitguld, rundslipad turmalin ca 17 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS, K. Torndal, Stockholm 1957, stl 15,25 mm, vikt 9,5 g, turmalinen har små nagg.

10 400 kr

Utrop: 7 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W-Cr/SI, en sten är skadad, längd 42 cm, vikt 6,0 g.

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, 18K guld, ametist, korall, behandlad jade, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, längd 19 cm, vikt 9,5 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K guld, citriner, briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,7 g, en diamant är åttkantslipad.

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, 18K guld, fasetterade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, justerbar längd.

Utrop: 16 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidade topaser 11,92 ctv, ovalslipade apatiter 0,48 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 32 mm, vikt 5,4 g, stift, originaletui.

Utrop: 9 400 kr

Utrop: 16 200 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 18K vitguld, Tahitipärlor, ca 8,5 - 9 mm, längd 16,5 cm, vikt 8,1 g.

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN. 18K vitguld, 2 blå fasetterade topaser, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr-Ca/SI, mått 15x11 mm, stift/clips, vikt 9,2 g, 1 diamant med liten skada.

Utrop: 3 600 kr