Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023
RING, 18K guld, kuddslipad akvamarin ca 4 ct, 15 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Erik Johansson, Gävle 1917, stl 18 mm, vikt 4,6 g, 1 klo sned, några diamanter med skador och nagg, akvamarinen med slitage.
MANSCHETTKNAPPAR & SKJORTKNAPP, 18K guld, 3 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, rosenstenar, onyx, vikt 10,4 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/VVS, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g, diamanten med nagg vid rondisten.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 3,7-8,9 mm, lås i 18K vitguld, månsten, 4 rosenslipade diamanter, Stockholm 1947, längd 50 cm, knutet, säkerhetskedja, vikt 25 g.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 2,27 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VVS, Stockholm 2001, stl 17,75 mm, vikt 6,1 g, diamanterna har slipad kulett.
ARMBAND, platina, 13 gammal - och åttkant- slipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCa/P, längd 17,5 cm, vikt 9,5 g, säkerhetskedja.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS, K. Torndals, Stockholm 1965, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
ARMBAND, platina, 23 gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, 1900-talets första hälft, längd 16,5 cm, vikt 16,3 g, säkerhetskedja.
RING, 14K vitguld, hjärtslipad diamant 0,21 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, GASSAN 121® slipad diamant 0,43 ct, W(H)/SI2, HRD inskription 190000155314, längd 40 cm, vikt 3,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, längd 43 cm, vikt 2,5 g, några diamanter med nagg på kuletten.
COLLIER, 18K guld, hjärtslipad diamant samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g, mindre nagg på kuletterna.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad citrin ca 15,0 ct, 50 gammal - och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-Brown/VS-P, längd 40 cm, vikt 23,1 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser ca 47,98 ctv, 80 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-Cr/SI-P, stift, höjd 21 mm, bredd 14 mm, vikt 15,5 g, några diamanter har ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-Cr/VS, tsavoriter, skadade stenar, 2 delar, stift, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,65 ct, ca W(H)/SI1-SI2, stl 19,5 mm, vikt 7,5 g.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 227 briljantslipade diamanter ca 3,85 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 24,7 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.