Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, filigranarbete, hjärta, emalj, 1822, bredd 27 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI2-P1, stift, vikt 1,8 g, en diamant är skadad vid rondisten och större planslipad kulett, ena örhänget har en något större fattning och bredare band mellan klorna.
ARMBAND, 18K guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, huggies, vikt 1,9 g.
ARMBAND, 18K guld, 2 fasettslipade smaragder ca 0,54 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI-P, längd 18 cm, vikt 1,7 g, smaragderna med inneslutningar som når ytan och ytskada, diamanterna med mindre nagg på kulett samt ytskada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 18 cm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-W/SI, huggies, knappmekanism, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,96 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/SI2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0.06 ctv, Göteborg 1959, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS, Jarl Sandin, Göteborg 2012, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,74 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g, rubinen med slitage.
RING, 18K guld, ametist ca 0,89 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, vikt 3,6 g.