Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023
ARMBAND, 18K guld, fasetterade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, justerbar längd.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,01 ct, ca TW(F-G)/VS2-SI1, GIA Diamond Dossier 3295527500, vikt 1,3 g, stift, ena diamant med natural på rondisten, andra diamanten med inverterad natural på paviljongen.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, droppslipad akvamarin ca 10,0 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 11,2 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i oxiderat sterlingsilver, längd 45 cm, knutet, vikt 80,0 g.
PÄRCOLLIER, odlade pärlor 6 mm, lås i 18K vitguld, längd 74 cm, knutet, vikt 36,2 g.
COLLIER, 18K guld, cabochonslipad ametist ca 20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 44,5 cm, vikt 20,7 g.
RING, 18K guld, rubiner 1,60 ctv, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, rosa safirer, stl 17,5 mm, vikt 9,0 g.
SKÅL PÅ FAT, silver, bukigt live, GAB, Stockholm 1921, höjd 11 cm, diameter 18,5 cm, vikt 536,9 g.
K. ANDERSON, skål, silver, på rund fotring, pärlbård, hamrad yta, jugend, Stockholm 1918, höjd 15 cm, diameter 27,8 cm, vikt 886,3 g, repa.
OSTRONGAFFLAR, 4 st, silver, tvinnat skaft, D. van Outvorst, Amsterdam 1902, längd 12,5 cm, totalvikt 69,8 g.
FLAKONGER, ett par, silver, slipad kristall, C.G. Hallberg, Göteborg 1920, importstämplar, höjd 14,5 cm.
ATELIER AJOUR, armband, 18K vitguld, pärla, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Stockholm 1958, längd ca 17,5 cm, vikt 17,1 g, säkerhetskedja.
BESTICKSERVIS, 57 delar, silver, modell Uppsala, 6 smörgåsgafflar, 6 smörgåsknivar, 10 bordsgafflar, 10 bordsknivar,10 bordsgafflar, 12 bordskedar, 13 kaffeskedar, Mgab, Lidköping, etuier, lindor.
RING, 18K guld, ljusblå smaragdslipad akvamarin ca 10,00 ct, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g, små nagg.