Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
CARMOSÉRING, 14K guld, safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad blå safir ca 0,76 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/P, mått 9,0 x 8,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,1 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad smaragd ca 0,29 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/P, höjd 8,0 mm, bredd 6,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 1,8 g, diamanterna har inneslutningar som når ytan.
STRÖMDAHLS, pärlörhängen, 18K guld, ovala odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, krokar, vikt 3,5 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter enligt gra 0,33 ctv ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g, gravyr, etui och ytterkartong.
DOSA, silver, förgylld insida, svårtolkade svenska stämplar, 1845, ca 20×65×48 mm, vikt 92,0 g, randig dekor.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, vikt 2,9 g, de svarta diamanterna har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, tanzanit, smaragd, stl 18 mm, vikt 2,2 g, skada på tanzaniten, flera nagg på smaragden.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad rosa turmalin ca 0,61 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, mått 9,0 x 7,5 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,6 g, några diamanter har sprickor och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad akvamarin ca 0,48 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/P, mått 9,0 x 7,5 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,5 g, några diamanter har ytdefekter, akvamarinen har slitna fasettkanter på paviljongen.
SALTKAR, ett par, sterlingsilver, bakelit, spelande keruber, Pedro Duran, Madrid, höjd 50 mm, vikt 69,8 g, omaka saltskedar i nysilver.
DOSA, silver, förgylld, snäckformad, ciselerad blomdekor, troligen Tyskland 1800-talets andra hälft, mått 75x57x25 mm, vikt 68,8 g, buckla.
RING, 18K vitguld, grön turmalin, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,25 mm, vikt 5,7 g.
SKÅL, sterlingsilver, mjukt rektangulär, hamrad yta, man läsandes tidning, Jan Lundgren Stockholm 1982, höjd 9 cm. längd 19 cm, bredd 16,2 cm, vikt 536,3 g, gravyr.
SKEDAR, silver, 22 st, Berlin 1800-talets första del, polska kontrollstämplar, längd 23,3 cm, totalvikt 1457,8 g, några med små bucklor.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 1,25 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, mått 11,0 x 9,0 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,3 g, någon diamant har inneslutning som når ytan, någon har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, åttkantig fasettslipad grön safir ca 0,41 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/P, mått 6,5 x 6,5 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,1 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan, safiren har slitna fasettkanter på paviljongen.