Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
MJÖLKKANNA, silver, bukig, delvis godronnerad, bladbård, empire, Johan Wilhelm Ohlsson, Lidköping, höjd 16 cm, vikt 136,2 g, små bucklor.
BÄGARE, silver, på oktagonal fot, ciselerad dekor, Ryssland 1800-talets andra hälft, höjd 14 cm, vikt 156,1 g.
ARMRING, silver, Hopeavalu Oy, Helsingfors 1966, bredd 44 mm, diameter 60 mm, vikt 120,0 g.
COLLIER, kulor av korall, lås i 14K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 48,0 g.
COLLIER, kulor av korall, lås i 18K guld, hänge i 1K guld, längd 52 cm, knutet, vikt 28,0 g.
RING, 14K vitguld, carréslipade ametister, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17.5 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad orange safir ca 1,80 ct, 1,5 x 0,7 cm, vikt 0,9 g, safiren är behandlad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, höjd 13 mm, stift, vikt 4,2 g.
HÄNGE, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ct, ca W/P, höjd 11 mm, vikt 0,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,67 ct, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca W/SI, venezialänk, längd 41 cm, vikt 2,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/P, längd 41/43,5/46 cm, vikt 3,2 g, några diamanter har ytskador och inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad blå safir ca 0,55 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Cr/P, mått 8,5 x 6,5 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,1 g, safiren har sprickor och nagg, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad rosa safir ca 0,49 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/P, mått 8,5 x 6,5 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,2 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.