Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1977, stl 16,25+ mm, vikt 2,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, Stockholm 1988, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5 mm, lås i silver, längd 42 cm, knutet, vikt 14,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 7,0 mm, stift, höjd 20,0 mm, bredd 15,0 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 15,0 mm, bredd 7,0 mm, vikt 5,3 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver med fasetterade gröna stenar, längd ca 44 cm, några stenar med skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, barocka odlade sötvattenspärlor ca 25 x 20 mm, krokar, vikt 14,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/VS-SI, stift, diameter 7,5 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 12-13 mm, knutet, lås i borstat sterlingsilver, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stift, mått 10,0 mm, vikt 3,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa ovala odlade sötvattenspärlor 12,5 mm, krokar, vikt 3,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade odlade tahitipärlor 10,6 mm, krokar, vikt 2,9 g.