161 - 180 av 720
1...8910...36 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023

Klubbad för

HUGO STRÖMDAHL, jordglob, silver, Stockholm 1957, höjd 11,5 cm, diameter 9 cm, fylld, vikt 296,5 g, buckla.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

Silver Fat

ASKFAT, sterlingsilver, på tre tassar, Mexico, höjd 3 cm, diameter 9,5 cm, vikt 90,3 g.

Utrop: 800 kr

ALLIANSRING, platina 950/1000, 14 briljanter 0,30 ct totalt enl gravyr, ca TW(F)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g. stämplad GHA, gravyr.

Utrop: 4 600 kr

SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgylld, buckigt liv, 2 hänklar, London 1822-1833, höjd 11 cm, vikt 363,4 g, buckla, gravyr.

Utrop: 2 500 kr

Silver Fat

BRÖDFAT, silver, hamrad yta, svensk importstämpel, A.U. Wahlberg, Gävle 1923, tyska tillverkarstämplar, längd 28,8 cm, bredd17,9 cm, höjd 5 cm, vikt 284,7 g.

1 900 kr

Utrop: 1 900 kr

SKÅL, silver, jugend, formpressad dekor, GAB, Stockholm 1920, höjd 6 cm, diameter 15 cm, vikt 197,3 g.

Utrop: 1 400 kr

SKÅL, silver, på rund fotring, Johan Gustaf Hentzell, Kalmar 1910, höjd 7,5 cm, diameter 13 cm, vikt 12,6 g.

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Granater

3 ÄDELSTENAR, 11,94 ct Hessonitgranat, ovalslipad, inneslutningar, röd med orange ton.1,20 ct Turmalin, ljust gul-grön, inneslutningar. 2,54 ct Iolit, ovalslipad, mörk.

425 kr

Utrop: 500 kr

37 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,87 ctv, ca LY/VVS-VS, diameter 1,8 mm.

Utrop: 3 400 kr

GRÄDDKANNA, silver, slät, hänkel, svenska importstämplar, höjd 7,5 cm, längd 9,3 cm, vikt 52,1 g.

Utrop: 500 kr

27 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,77 ctv, ca LY/VVS-VS, diameter 1,9 mm.

Utrop: 3 100 kr

GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, Carl Magnus Ståhle, kontrollstämplad av Dimitry Ilyich Tverskoy, Sankt Petersburg 1848, höjd 9,5 cm, vikt 150,4 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

Silver Fat

SKÅLFAT, sterlingsilver, näckrosblad, på tre fötter, Mexico, höjd 6,5 cm, bredd18 cm, vikt 284,7 g.

Utrop: 2 200 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad 5,70 ct.

3 700 kr

Utrop: 2 800 kr

22 DIAMANTER, 1,56 ctv, briljant och antikslipade, blandade färger/renheter, skador/nagg.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld, hexagonalt slipad ametist, stl 17,5 mm, Gustaf Andersson, Stockholm 1949, vikt 4,4 g, slitna fasettkanter.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

SKÅL, sterlingsilver, på rund fotring, blomdekor, S. Kirk & Son Inc, Baltimore 1925-1932, höjd 8,5 cm, diameter 15,9 cm, vikt 204,0 g.

Utrop: 1 700 kr

Silver Fat

UNDERLÄGG, silver, 5 st, diameter 11,8 cm, svenska importstämplar, totalvikt 287,0 g, några med bucklor.

Utrop: 2 000 kr

Silver Fat

CIGARRFAT, silver, hamrad yta, på rund fotring, Harry Lagerström, Enköping 1965, höjd 3,5 cm, längd 15 cm, vikt 241,1 g, monogram.

Utrop: 1 800 kr

ALTON, örhängen, silver, kalcedon, Falköping 1956, höjd 22 mm, skruvmekanism, vikt 4,3 g.

275 kr

Utrop: 275 kr