Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
HUGO STRÖMDAHL, jordglob, silver, Stockholm 1957, höjd 11,5 cm, diameter 9 cm, fylld, vikt 296,5 g, buckla.
ALLIANSRING, platina 950/1000, 14 briljanter 0,30 ct totalt enl gravyr, ca TW(F)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g. stämplad GHA, gravyr.
SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgylld, buckigt liv, 2 hänklar, London 1822-1833, höjd 11 cm, vikt 363,4 g, buckla, gravyr.
Silver Fat
BRÖDFAT, silver, hamrad yta, svensk importstämpel, A.U. Wahlberg, Gävle 1923, tyska tillverkarstämplar, längd 28,8 cm, bredd17,9 cm, höjd 5 cm, vikt 284,7 g.
SKÅL, silver, jugend, formpressad dekor, GAB, Stockholm 1920, höjd 6 cm, diameter 15 cm, vikt 197,3 g.
SKÅL, silver, på rund fotring, Johan Gustaf Hentzell, Kalmar 1910, höjd 7,5 cm, diameter 13 cm, vikt 12,6 g.
Ädelstenar Granater
3 ÄDELSTENAR, 11,94 ct Hessonitgranat, ovalslipad, inneslutningar, röd med orange ton.1,20 ct Turmalin, ljust gul-grön, inneslutningar. 2,54 ct Iolit, ovalslipad, mörk.
GRÄDDKANNA, silver, slät, hänkel, svenska importstämplar, höjd 7,5 cm, längd 9,3 cm, vikt 52,1 g.
GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, Carl Magnus Ståhle, kontrollstämplad av Dimitry Ilyich Tverskoy, Sankt Petersburg 1848, höjd 9,5 cm, vikt 150,4 g.
Silver Fat
SKÅLFAT, sterlingsilver, näckrosblad, på tre fötter, Mexico, höjd 6,5 cm, bredd18 cm, vikt 284,7 g.
22 DIAMANTER, 1,56 ctv, briljant och antikslipade, blandade färger/renheter, skador/nagg.
RING, 18K guld, hexagonalt slipad ametist, stl 17,5 mm, Gustaf Andersson, Stockholm 1949, vikt 4,4 g, slitna fasettkanter.
SKÅL, sterlingsilver, på rund fotring, blomdekor, S. Kirk & Son Inc, Baltimore 1925-1932, höjd 8,5 cm, diameter 15,9 cm, vikt 204,0 g.
Silver Fat
UNDERLÄGG, silver, 5 st, diameter 11,8 cm, svenska importstämplar, totalvikt 287,0 g, några med bucklor.
Silver Fat
CIGARRFAT, silver, hamrad yta, på rund fotring, Harry Lagerström, Enköping 1965, höjd 3,5 cm, längd 15 cm, vikt 241,1 g, monogram.