Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
SKÅL, sterlingsilver, på tre fötter, blomdekor, S. Kirk & Son Inc, Baltimore 1925-1932, höjd 7,5 cm, diameter 16 cm, vikt 211,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, höjd 11 mm, vikt 3,0 g.
OLLE OHLSSON, hänge, silver, gubbe, signerad, höjd 3 cm, kedja 40 cm, vikt 9,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötavttenspärlor ca 11,25-11,90 mm, off round, kullås 18K vitguld, längd 63 cm.
RING, 18K vitguld, carréslipad blå safirer, 46 briljant slipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, stl ca 17 mm, extra skena, vikt 9,5 g, tre diamanter är skadade.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, höjd 12 mm, vikt 2,6 g, sift, originalask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/P, stift, vikt 1,4 g, inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Örns Juvelatelje 1962, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g, gravyr, svaga fattningar
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Örns Juvelatelje 1962, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g, gravyr, svaga fattningar
RING, 18K guld, platina, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/VS-SI, rubiner, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.