Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, rosa och lila, knutet, längd 120 cm.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, stenar i olika färger, bla ametist och citrin, lås i sterlingsilver, längd 46 cm.
PUNSCHKOPPAR, 12 st, silver, invändigt förgyllda, hamrad yta, Eric Löfman för MGAB, Uppsala 1978, höjd 4 cm, längd 7,8 cm, totalvikt 506,3 g.
KAKSPADE & KAFFESKEDAR, silver, 13 delar, modell Uppsala, MGAB, några signerad Löfman, totalvikt 225,4 g.
MATSILVER, 20 delar, Tornedal, tårtspade, serveringssked, 6 mockaskedar, 12 kaffeskedar, C.O. Persson, Haparanda 1960-1970 tal, totalvikt 337,2 g.
COLLIER, lapis lazuli, färgad grön kvarts, zodalit, silverfärgade detaljer, emalj, längd 52 + 9 cm.
COLLIER, 18K roséguld, kalcedon, turmalin, citrin, iolit, peridot, längd 44 cm, vikt 14,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, Oskar Waleby, Stockholm 1975, mått 20x15 mm, vikt 7,9 g, originaletui.
ALTON, armband, silver, blå kalcedon, Falköping 1956, längd 19 cm, vikt 23,2 g, stenarna med nagg.