201 - 220 av 720
1...101112...36 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, rosa och lila, knutet, längd 120 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

COLLIER, prehnit, odlad sötvattenspärla, lås i sterlingsilver, längd 40 cm.

275 kr

Utrop: 300 kr

COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, stenar i olika färger, bla ametist och citrin, lås i sterlingsilver, längd 46 cm.

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Safirer

18 SAFIRER, carréslipade, 1,75 ctv, 1,9-2,7 mm, några har nagg.

350 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, bärnsten, längd 80 cm, vikt 56,8 g.

Utrop: 700 kr

COLLIER, odlade sötvattenspärlor, ametist, lås i sterlingsilver, längd 42 cm.

275 kr

Utrop: 250 kr

PUNSCHKOPPAR, 12 st, silver, invändigt förgyllda, hamrad yta, Eric Löfman för MGAB, Uppsala 1978, höjd 4 cm, längd 7,8 cm, totalvikt 506,3 g.

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, kalcedon 6 mm, stift, vikt 1,0 g.

200 kr

Utrop: 225 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad ametist ca 7,0 mm, stift, vikt 1,6 g.

275 kr

Utrop: 225 kr

COLLIER, ametist, sterlingsilver, knutet, längd 50 cm.

350 kr

Utrop: 400 kr

KAKSPADE & KAFFESKEDAR, silver, 13 delar, modell Uppsala, MGAB, några signerad Löfman, totalvikt 225,4 g.

Utrop: 1 600 kr

MATSILVER, 20 delar, Tornedal, tårtspade, serveringssked, 6 mockaskedar, 12 kaffeskedar, C.O. Persson, Haparanda 1960-1970 tal, totalvikt 337,2 g.

Utrop: 2 500 kr

Smycken Nål

PIN, 18K guld, myra, ca 20×16 mm, vikt 1,3 g, stoppet är inte guld och tillför 1,4 g.

1 200 kr

Utrop: 950 kr

ARMBAND, 18K guld, safirer, längd 18 cm, vikt 5,7 g.

4 200 kr

Utrop: 3 800 kr

COLLIER, lapis lazuli, färgad grön kvarts, zodalit, silverfärgade detaljer, emalj, längd 52 + 9 cm.

300 kr

Utrop: 300 kr

COLLIER, 18K roséguld, kalcedon, turmalin, citrin, iolit, peridot, längd 44 cm, vikt 14,8 g.

Utrop: 7 500 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, Oskar Waleby, Stockholm 1975, mått 20x15 mm, vikt 7,9 g, originaletui.

200 kr

Utrop: 225 kr

ALTON, armband, silver, blå kalcedon, Falköping 1956, längd 19 cm, vikt 23,2 g, stenarna med nagg.

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, Rosor, silver, Victor Janson, Lindesberg 1962, 50x40 mm, vikt 8,6 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g, diamant med nagg på kuletten, gravyr.

Utrop: 4 600 kr