Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
A MICHELSEN, brosch, silver, löv, design Gertrud Engel, Stockholm 1952, mått 85x35 mm, vikt 12,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 1,9 g, diamant med nagg på kulett.
ANTON MICHELSEN, brosch, Mistel, silver, Gertrud Sengel, Stockholm 1948, 70x60 cm, vikt 9,5 g.
ANTON MICHELSEN, örhängen, Mistel, silver, Gertrud Sengel, Stockholm 1949, 30x25 mm, vikt 4,7 g, skruvmekanism.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W/VS, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 6,4 g.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGE, till pärlcollier, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter 0,05 ctv enligt gravyr, höjd 22 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g, diamanter med nagg.
MATSILVER, silver, 4 skedar, andra halvan av 1700-talet, gravyr och dekor förekommer, total vikt 226,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-8 mm, lås i 18K guld, ovalslipad safir, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 35,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,45 ct, W/VVS enligt gravyr, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, stl 18 mm, vikt 4,1 g, diamanten är skadad.