Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VS, vikt 0,6 g, briljanten med ytspricka och extrafasett på paviljong, skadad rondist.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade tahitipärlor 10 mm, höjd 28 mm, krokar, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1957, stl 14,5 mm, vikt 5,2 g, ametisten har små nagg.
RING, 18K guld, bergkristall, Hellström & Åhrling, Stockholm 1972, stl 15,5 mm, vikt 8,6 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TCa/P1, höjd 12 mm, vikt 1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g, inneslutning som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diaman ca 0,26 ctv, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 18 mm, vikt 3,2 g.
HELALLIANSRING, 14K rodierat guld, safirer, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, några stenar med skador och nagg.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca stl 17 mm, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 14K guld, smaragder, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, smaragderna med skador och slitage.
HELALLIANSRING, 14K rodierat guld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g
HUGO GRUN, armband, sterlingsilver, 1900-talets mitt Danmark, längd 20 cm, vikt 23.2 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade diamanter 0,42 ctv, briljanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
ENGELBERT, pärlring, 18K vitguld, odlad pärla 7,5 mm, design Stigbert, Stockholm 1987, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.