Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 8,5 g, vikt 8,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,35 ct ca Cr/P, stl 17,5 mm, 2,2 g, skada vid rondist/paviljong.
ENSTENSRING, platina, safir, C.G. Hallberg, Stockholm 1954, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, safiren har små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,3 g.
COLLIER, onyx, ametist, färgade odlade sötvattenspärlor, silverfärgat lås, längd 47 cm.
RING, platina, 3 oval - och kuddslipade obehandlade rubiner ca 2,0 ctv, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl ca 16,25 mm, vikt 5,8 g, två lödda kulor i ringskenan, kraftigt sliten fattning, rubinerna och diamanter med nagg och slitage.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 10 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, 10 briljanter ca 0,08 ct stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, platina 900, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-TCr/VS-SI, akvamarin ca 2,54 ct, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vikt 0,9 g, stift, snurrebussar saknas.
COLLIER, doserat, bärnsten, lås i förgylld metall, längd 57 cm, knutet, vikt 30,8 g.
KALEVALA KORU, armring, brons, öppningsbar, genombruten dekor, bredd 2,4 cm, innermått 17 cm, vikt 46,4 g.
RING, silver, grön kalcedon, Henrik Klein, Finland, Viborg 1967, stl ca 16,75 mm, vikt 3,9 g.
RING, silver, blå kalcedon, Rurik Armas Peura, Helsingfors 1968, stl 17 mm, vikt 9,9 g, kalcedon med spricka.
BROSCH, Ödla, silver, ametister, markasiter, längd 70 mm, vikt 6,6 g, enamatist skadad.
ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 16-17-18 cm, vikt 1,6 g, diamanter med ytdefekter samt skador.