Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 9 mm, vikt 0,4 g, en diamant har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 10 mm, vikt 0,3 g, en diamanter har nagg.
SMYCKESET, collier, armband, förgyllt silver, granater, längd collier 42 cm, längd armband ca 18,5 cm, säkerhetskedja på armband.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stift, vikt 1,7 g, diamanter med ytdefekter samt skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 90 briljanter samt 20 baguettslipade briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-Ca/SI-P, stift, vikt 2,4 g, diamanter med ytdefekter samt skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 4,5 - 8,5 mm, lås i silver/18K guld, rosenslipade diamanter, längd 59 cm, säkerhetskedja, några pärlor med slitage.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/P, stift, vikt 1,2 g, låg slipkvalité, inneslutningar som når ytan, ytdefekter, slitna fasettkanter, nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 16-18 cm, vikt 1,5 g, diamanter med ytdefekter samt skador.
ARMRING, silver, syntetisk spinell, Gussi, Signerad G Thysell, Malmö 1973, innermått 6 x 6,2 mm, vikt 29,3 g,