Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K guld, pärlor ca 8-5 mm, längd 42 cm, vikt 17,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad ljusblå safir 4,95 ct enligt gravyr, slitna fasettkanter, nagg, 14 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, skadade, nagg, mycket slitna fattningar, stl 16 mm, Lars Andersson, Stockholm 1972, vikt 4,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 20 baguette och 5 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 2 cm, några stenar är snett fattade, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 14K guld, kors, 42 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-Brown/SI-P, höjd 4 cm, vikt 4,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS-P, pärlor ca 10 mm, höjd 35 mm, två diamanter är åttkantslipade och en är en gammalslipad diamant som också är skadad.
RING, slät, 18K guld, Cecilia Zedendahl, Falun 2004, stl 19,75 mm, bredd 4 mm, vikt 7,6 g.
RING, slät, 18K guld, Cecilia Zedendahl, Falun 2004, stl 17,5 mm, bredd 3,9 mm, vikt 6,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, Rosins, Stockholm 1982, stl 18 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir ca 0,39 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, kedja 40 cm, vikt 1,8 g.
KAKSPADE, silver, graverad dekor, Christian Brockman, Karlstad 1884, längd 22 cm, bredd 9,3 cm, vikt 63,5 g, repor.
SCHALINS, ring, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g, 2 diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 12-13 mm, lås i 18K vitguld, mabépärla, längd 45 cm, vikt 91,5 g.