Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, briljantslipade diamanter 0,20 ctv enl gravyr, stl 19 mm, vikt 4,0 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, blå safir, 10 åttkantslipade diamanter, höjd hänge 17 mm, vikt 2,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K guld, längd 50 cm, vikt 88,3 g, i behov av omträdning, extra pärlor och lås i sterlingsilver.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-TCa/VS-P, diameter 7 mm, stift, vikt 0,9 g, saknar snurrebussar.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, ametist, diamanter, odlade pärlor, Jack Snarberg, Stockholm 1967, längd 48 cm, pärlor ca 7 mm, vikt 34,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,1 g.
RING, 14K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, räfflad bård, hexagonal, Ceson, Göteborg 1969, höjd 9 cm, fylld botten, vikt 286,6 g, repor.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, oktagonala kolonner, GAB, Stockholm 1965, höjd 16 cm, fylld botten, totalvikt 353,9 g, repor, ena botten något lös.
LJUSSTAKAR, silver, vidgande kolonner, Tesi, Göteborg 1957, höjd 17 cm, fylld botten, vikt 403,1 g, repor.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, två vita opaler, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCr/VS, skruv, vikt 5,7 g.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, sterlingsilver, löv, emalj, Danmark, Brdr. Bjørklund, bredd 63 mm, vikt 10,1 g, skadad emalj.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 1,2 g, otydliga stämplar, nagg på kuletten.
Smycken Herring
ORDENSRING, 18K guld, Frimurarna, emalj, stl 21,5 mm, vikt 7,4 g, emaljskador, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 2 odlade pärlor ca 7,5 mm, 2 gammal- och 12 rosenslipade diamanter, höjd 35 mm, vikt 4,0 g, stift, diamanter med nagg.
ARMBAND, Krona, 18K guld, rubiner, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, längd 16-17,5 mm, vikt 1,8 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla 10,4 mm, briljantslipad diamant ca 0,03 ct W/SI, höjd 20 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, Schalins, vikt 3,7 g.