Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,09 ctv, stift, vikt 0,9 g, ett fåtal diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, vita och svarta briljanter ca 0,18 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, några diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, silver, ovalt fasetterad citrin, pärlor, gula mindre glasstenar, stl 17,5 mm, svensk kontrollstämpel, vikt 7 g, citrinen har en mindre skada i paviljongen och glasstenarna har skador och nagg.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W, skador, nagg, två diamanter saknas, stl 17,25+ mm, vikt 4,0 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, skada, nagg, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,78 ctv, skador, nagg, ca TW-W/P, stl 17 mm, vikt 7,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, Spectre, briljantslipad diamant 0,33 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö, stl 18,75 mm, vikt 2,8 g.
RING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/VS- SI, skador i krona och kulett, stl 15,25+ mm, åttkantslipade och blå glasstenar, skador, nagg, stl 15,25 + mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld / vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift, huggies, vikt 7,1 g.
TRESTENSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, C.G. Hallberg, Stockholm 1954, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, mittstenen har inverterad natural på rondisten.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 20,25 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
ARMBAND, 18K guld, odlade saltvattenspärlor, längd 19 cm, vikt 6,4 g, extra länkbit.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 1,8 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,80 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.