Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
MANSCHETTKNAPPAR, silver/18K guld, syntetiska safirer, rosenstenar, antika, 18x12 mm, vikt 5,8 g, en diamant saknas, stenar med nagg.
HÄNGE, Fjäril, mässing, plique ajour, paste, Jugend, 1910-tal, 65x25 mm, vikt 3,1 g, små skador.
BROSCH, 14K guld/platina, 3 odlade pärlor, 4 rosenslipade diamanter, längd 37 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,1 g, klorna är ej likadana.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct enligt gravyr, ca W/SI, vikt 1,8 g, avklippt, 1 klo är av.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,2 g.
SCHALINS, ring, Norrsken, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, varav mittstenen ca 0,20 ct, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 7,2 g.
PÄRLCOLLIER, något ovala odlade sötvattenspärlor ca 4,5 mm, lås i 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 52 cm, vikt 16,1 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, 4 halvpärlor, dekor, plats för 2 foton, skydd saknas, bredd 37 mm, vikt 16,9 g, mindre bucklor, otydliga stämplar, troligen andra halvan av 1800-talet.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 11 mm, kedja 40 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 16 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,1 g, de större diamanterna har inneslutningar som når ytan, ett fåtal diamanter har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,06 ct, ca TW/P, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 11 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, svart emalj, giftgömma, G Möllenborg, Stockholm, stl 18 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
Visa varaSmycken Örhängen
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 0,42 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W/P, höjd 7 mm, vikt 1,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, vikt 2,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 1,7 g, stift.