Avslutad | Moderna – Lördag 13 maj 2023
REY URBAN, collier, sterlingsilver, stav- och ringlänk, Stockholm 1979, längd 72 cm, vikt 56,8 g.(d)
LAPPONIA, örhängen, silver, ebenholts, Zoltan Popovitz, Finland 1987, höjd 45 mm, vikt 16,1 g, clips.
PETER VAN POST, ring, Blomma, sterlingsilver, Stockholm 1975, stl 17 mm, vikt 10,6 g. (d)
Smycken Slipshållare
OLE LYNGGAARD, slipshållare, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, nagg i rondist, nr 3, längd 5,7 cm, vikt 8,7 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca TW(G)/S1, stl 17 mm, vikt 3,6 g, liten skada på kuletten, repor på bordet.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 15,75 mm, hög krona, inverterade naturaler på rondisten, nagg på kuletten.
HALSKEDJA, 18K guld/vitguld, pansarlänk, Jo-Ans Guld, Köping 1989, längd 43 cm, vikt 34,4 g.
ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/vitguld, odlad pärla, Stockholm 2002, stl 17,25 mm, vikt 10,3 g.
SANDSTRÖM & DE WIT, ring, färgad odlad pärla ca 7,8 mm, Linköping 2011, stl 16 mm, vikt 12,0 g, pärlan skadad.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, behandlade blå diamanter 0,72 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
THERESIA HVORSELV, hänge/brosch, 18K vitguld, odlad pärla, öppningsbar ögla, höjd 28 mm, vikt 13,8 g.
CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, refnr GZ7057, höjd 12,5 mm, vikt 4,4 g, stift, originaletui.
OLE LYNGGAARD, lås, Magic, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, nyckelhänge, 18K vitguld, droppslipad Tahitipärla, briljantslipade diamanter, 3 st collier, rutilkvarts, färgade sötvattemspärlor och imitationspärlor, originaletui.
OLE LYNGGAARD, lås, Emelie, 18K guld, månsten, nyckelhålsystem, mått 15 x 17,5 mm, vikt 9,2 g, odlade sötvattenspärlor, akvamariner, längd 44 cm inklusive lås.
OLE LYNGGAARD, lås, Kula blank, 18K vitguld, 13 mm, nyckelhålsystem, vikt 6,9 g, 4 collier, odlade sötvattenspärlor, kvarts, originaletui.